2007 Josmeyer Riesling Le Kottabe Domaine Josmeyer

2007 Josmeyer Riesling Le Kottabe Domaine Josmeyer

Vin fra Certificerede Biodynamisk dyrkede druer
Tom Stevenson, der er den ledende autoritet, når det gælder vinene fra Alsace, anser Josmeyer for at være områdets bedste producent! Alle Domainets vine fremstilles af biodynamisk dyrkede druer. Christophe Ehrhart, der passer de 28 hektar vinmarker, påbegyndte konverteringen til biodynamisk drift i 1996, og det har givet vinene et fantastisk kvalitetsløft. ”Vi kan ganske enkelt smage forskellen i druerne”, siger Christophe.
Naturen gør arbejdet
Også i kælderen er alt så naturligt som muligt. Hos Josmeyer bryder man sig ikke om ordet "vinmager”. Det er naturen og ikke os, der laver vinen. Vi guider naturen lidt og det starter i vinmarkerne. Er druerne perfekte er der ingen problemer i kælderen. Josmeyer forsømmer imidlertid ikke den tekniske side af sagen. Tværtimod. De for hvidvinsproduktion så vigtige presser er de mest avancerede i Alsace i dag. Mostkvaliteten er alfa og omega! Vinene både gæres og lagres i mere end 100 år gamle fade.
Den klassiske, tørre og madegnede Alsace stil
Chaptalisering, tilsætning af syre eller enzymer indgår ikke i Josmeyers metoder, ligesom huset heller ikke følger ”moden” med at lade restsødme og alkohol give vinene ”kunstig” volumen. Stilmæssigt er Josmeyers vine bygget op omkring den naturlige smagskoncentration og friskheden i druerne. Det giver utroligt holdbare, klassiske og generelt tørre Alsace vine, der kan udvikle sig på flaske. Søger du den klassiske, tørre Alsace stil er Josmeyer i dag en af de allerbedste.
Riesling "Le Kottabe"
Le Kottabe er Josmeyers bud på en klassisk, slank rank og stilren Riesling uden kunstigt "hvalpefedt eller camouflage" i form af sukker. Den er tør og krystalklar i smag. Druerne komme overvejende fra Herrenweg området. Josmeyer gærer vinen i de traditionelle Foudres, ligesom også den unge vin får lov til at hente kraft næring i fadene på "le Lie". En klassisk Riesling, med blomstrende frugt og mineralitet. Perfekt som aperitif, til skaldyr hvad enten der er tale om rejer, jomfruhummer eller muslinger. Ellers er de bedste lyse fiskeretter med f.eks. rødtunge, havkat, rødfisk, slethvar eller lignende, de oplagte valg. Prøv i øvrigt også at eksperimentere med Riesling til f.eks. en gedeost.
1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 154063-07 DKK 169,00   Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk