2010 Errazuriz Estate Chardonnay Casablanca Valley

Errazuriz Chardonnay Vina Errazuriz S.A.

2010 Errazuriz Chardonnay
5 STJERNER i BT
"Behagelig frugtrig og medium kraftig hvidvin, med flot lang rund smag af tropiske frugter, lidt frisk citrus, lidt abrikoser og et lille harmonisk strejf af toast. Velegnet til aperitif, til medium kraftige retter af fx. stegt fisk, salater, fjerkræ eller grillstegt lyst kød."

Viña Errazuriz blev grundlagt i 1870 af Don Maximiano, da denne købte et stykke goldt jord i Aconcagua-dalen. Hårdt arbejde, store visioner, løbende investeringer og sund fornuft har resulteret i, hvad man uden at rødme kan betegne som en verdensklassemark.
 
I dag ejer Viña Errazuriz 350 ha vinmarker med en produktion på over 4 millioner flasker årligt, hvoraf 90% eksporteres. Viña Errazuriz’ øverste chef er nu den dynamiske Eduardo Chadwick, som er femte generation efter grundlæggeren Don Maximiano.
 
Firmaets mål er ikke bare at producere Chiles bedste vin, men også helt enkelt at placere sig både blandt de hundrede bedste vine i verden og samtidig være blandt de hundrede bedste køb i verden. Med Cabernet Sauvignon Estate, kåret af Wine Spectator som fjerdebedste vinkøb i verden på druen Cabernet Sauvignon, og Viñedo Chadwick, som vandt en blindsmagning over flere 1. Cru vine fra Bordeaux, er målet tæt på at være nået.
 
Chiles meget favorable geografiske og klimatiske forhold giver nærmest producenterne optimale forhold for økologisk vindyrkning. Bl.a. gør naturens indretning i Chile, at man ikke har de samme behov for at gribe ind mod skadedyr o.lign. som eksempelvis i Europa. Dette har man meget fokus på hos Errazuriz, og huset har derfor gennem den sidste årrække produceret „økologiske” druer. Det vil sige, at der hverken sprøjtes på markerne eller gødes med andet end naturlig gødning i meget begrænsede mængder.
 
Men da huset ikke er certificeret officielt, må vi nøjes med at skrive økologisk i citationstegn... Husets Sauvignon Blanc er dyrket i La Escultura Estate i Casablanca Valley, der er påvirket af Stillehavet, så druerne modnes langsomt og opnår stor karakterfuldhed. Jordbunden er dyb, næringsfattig ler. Perfekte forhold for Chardonnay og Sauvignon Blanc-druerne.
 
LAND:
Chile
 
OMRÅDE:
Casablanca Valley,
 
DYRKNINGSMETODE:
Traditionel
 
VINIFIKATION:
Kun fritløbende most anvendes. Koldgæres, hvorefter ca. 15% lagres på franske egetræsfade.
 
DRUESAMMENSÆTNING:
Chardonnay 100 %
 
LAGRINGSPOTENTIALE:
2 - 4 år
 
SERVERINGSFORSLAG:
Fisk - fede Grøntsagsretter Fjerkræ Lyst kød
 
SMAGEKOMMENTAR:
Lys gylden farve. Duften, der er imødekommende og frugtrig, domineres af syltede stikkelsbær og blomme. Smagen er lækker cremet, elegant og munder ud i en let finish af røg.
1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 800626-10 DKK 85,00 DKK 70,00 Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Kunder der købte dette produkt - købte også...
Pol Clément Brut
Pol Clément Br..
2008 Soldier´s Block Shiraz McLaren Vale
2008 Soldier´s..
2009 Carmen Cabernet Sauvignon Maipo Valley
2009 Carmen Ca..
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk