2008 Cantina Terlan Sauvignon Winkl Trentino Alto Adige

Italiens nordligste provins
Der tales både tysk og italiensk i Alto-Adige, der også kendes som Sydtyrol. Provinsen er Italiens nordligste, og er især kendt for hvidvine af meget høj kvalitet. Terrænet er meget kuperet, og det er ikke usædvanligt at finde marker, som spænder over mere end 100 meter i højdeforskel.
Parkers og Wine Spectators favorit
Cantina Terlan har taget navn efter Terlano, som er det bedste af Alto Adiges syv underområder. Vingården er faktisk et kooperativ, og det er normalt ikke sådanne steder, man finder topkvalitet. Men Cantina Terlan er en undtagelse fra reglen: De rangerer altid blandt Alto Adiges bedste, hvilket bl.a. kan ses i Wine Spectators og Robert Parkers anmeldelser, hvor vinene konstant scorer høje ratings.
Cantina Terlan
Terlan råder over mere end 120 hektar af de allerbedste marker i Alto Adige. Fællesnævneren for markerne er, at de ligger på stejle skråninger på en jordbund af vulkansk oprindelse. Desuden er hver enkelt mark exceptionelt velholdt – noget af en bedrift, når man tager skråningernes stejlhed i betragtning. Winkl-marken strækker sig fra 300 til 500 meter over havet, og regnes for at være Alto Adiges, og dermed også Italiens, bedste Sauvignon Blanc-mark. Intet andet sted opnår druen en så ekspressiv aroma kombineret med en så elegant syrestruktur.
Winkl Sauvignon Blanc
Vinen fremstår lys med grønlige reflekser i glasset. Duften byder på hyldeblomst, stikkelsbær og mineraler. Smagen er intens og ekspressiv med masser af moden bærfrugt og en mundrensende, friskhed. Eftersmagen rundes af med et bid af citrus. En hæsblæsende flot Sauvignon Blanc, der snildt kan måle sig med det bedste fra Frankrig og New Zealand.

6 proptrækkere i Ekstra Bladet, ”Super intens duft af mineraler, vådt skifer, nyslået hø og grønne asparges. Smagen er nærmest en eksplosion af smagsstoffer. Frisk syre som man kender den fra en Grüner Veltliner, men større intensitet og vedholdende. Lang, og jeg mener laaang, eftersmag”
★★★★★ i Vinavisen; ”Fantastisk dejlig hvidvin.”
"Terlan is one of Italy’s top estates." citat Robert Parker
1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 215504-08 DKK 149,00   Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk