2006 Villa Mt. Eden Antique Vines Zinfandel Grande Reserve

2006 Villa Mt. Eden Antique Vines Zinfandel Grande Reserve
 
Californien – USA’s førende vinområde
Californien er uden sammenligning den mest kendte af de stater, der producerer vin i USA. Det er også den stat, der tegner sig for den største produktion. De bedste vinområder i Californien ligger i de dale, der ligger tættest på det kølende Stillehav. Dalåbningerne (gates på engelsk) suger de kølende briser ind i landet, efterhånden som temperaturen stiger. Blandt de berømteste ”gates” er The Golden Gate ved San Francisco, hvor Napa og Sonoma Valleys munder ud i Carneros området. 

Villa Mt. Eden Winery, Napa Valley
Villa Mt. Eden Winery ligger på det berømte Silverado Trail i hjertet af Napa Valley, der er det mest berømte område i Californien. Vinmager er Mike McGrath, der har fremstillet Villa Mt.Eden vinene siden 1982!. Som konsulent trækker Mike på den berømte Jed Steele, der også er direkte involveret i Villa’s Signature Series. Villa Mt. Edens vinmarker ligger i Napa Valley, i Monterey området ligesom der i 2001 er nyplantet Cabernet og Syrah i Paso Robles. Gælder det kvalitet, og ikke mindst pris og kvalitet, er Villa Mt. Eden et af de stærkeste navne på den Californiske vinscene!
Kult-Zinfandel
Er du til Zinfandel, så er denne vin et ”must”. En luksuriøs Zinfandel, lavet efter devisen "big is beautiful". Mike McGrath har håndhøstet sine Zinfandeldruer fra vinstokke, som blev plantet i årene 1908-1968. Resultatet er en blæksort, overdådig vin, pakket til bristepunktet med fløjlsblød frugt og nuancer af vanille og mokka. Wow!
1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 803415-07 DKK 175,00   Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Kunder der købte dette produkt - købte også...
2005 Louis Jadot Beaune 1.Cru
2005 Louis Jad..
Frontier California Red Fess Parker Winery
Frontier Calif..
2005 I Palazzi Brunello di Montalcino Toscana
2005 I Palazzi..
2008 Ara Pinot Noir Herringbone Hills Marlborough
2008 Ara Pinot..
2004 Miros de Ribera Crianza Bodegas Peñafiel Ribera del Duero
2004 Miros de..
2007 Dolcetto d´Alba Nirane Ascheri Piemonte
2007 Dolcetto..
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk