2004 Torbreck The Factor Barossa Valley

Vinhuset er grundlagt af David Powell så sent som i 1994. I 1992 opdagede Dave nemlig nogle små parceller af ældgamle vinstokke, som han købte og renoverede til topform. Navnet Torbreck stammer fra Skotland, hvor Dave tidligere har arbejdet. Torbreck er baseret på klassiske Barossavine, som stilmæssigt ligner vine fra Frankrigs Rhônedal. Parker kalder også husets flagskib „Run Rig« for „La Mouline of Australia«, hentydet til enkeltmarkscuvéen fra Guigal`s Hermitage, til skyhøje priser og point. The Factor består af Shiraz og er første gang produceret i årgang 1998. Små parceller af hverken overrislede eller gødede marker, beplantet med Shiraz stokke mellem 50 og 130 år gamle. Udbyttet er så langt nede som 20 hl/ha, hvilket er under halvdelen af, hvad der eksempelvis høstes på Château Mouton Rotschild.

LAND:
Australien

OMRÅDE:
South Australia, Barossa Valley

DYRKNINGSMETODE:
Traditionel

VINIFIKATION:
Lagres i tredive måneder på gamle fade.

DRUESAMMENSÆTNING:
Syrah 100 %

LAGRINGSPOTENTIALE:
10 - 25 år

SERVERINGSFORSLAG:
Krydrede retter
Mørkt kød
Oste - milde
Oste - kraftige
Vildt

SMAGEKOMMENTAR:
Tæt duft af mørke bær og tørrede krydderier, der følges op i den intense, meget komplekse smag med lag på lag af moden frugt og elegante krydderier

5 af 5 STJERNER i www.vinavisen.dk
"Denne vin smagte vi i 2007, sidste gang David Powell var på besøg i Danmark. Og det er stadig en stor og elegant vin. Den er lavet på 100% Shiraz og lagret i to år på fransk eg med 30% nye fade. I smagen er der peber, chokolade, blåbær, hindbær, tobak, lakrids og en masse andre facetter. Dertil bløde tanniner. Den kan drikkes nu, men kan også gemmes i yderligere ti år eller mere. Den vil være sagen til en ekstra god cremet ost."
 
5 ud af 5 stjerner i www.vinavisen.dk
"Måske den allerdejligste af de vine, vi smagte. En stor og elegant vin, lavet på 100% Shiraz og lagret i to år på fransk eg med 30% nye fade. I smagen er der peber, chokolade, blåbær, hindbær, tobak, lakrids og en masse andre facetter. Dertil bløde tanniner. Vinen er en hyldest til druen Shiraz og til Côte Rôtie i den fjerne Rhônedal. Den kan drikkes nu, men gem den gerne ti-femten år endnu."

97 points i The Wine Advocate
"Full-bodied and voluptuous on the palate, nuances of saddle leather and mineral emerge to complement the layers of spicy blue and black fruits. The wine is beautifully integrated with enough well-concealed tannin to keep this wine evolving for a decade. The pure finish lingers for 60+ seconds to complete the experience of a totally hedonistic turn-on."

Torbreck, The Factor, Barossa Valley, Australien, Rødvin, South Australia

 

1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 801050-04 DKK 900,00   Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk