2007 Belluzza Dei Due Normanni Rosso Peter Vindig Diers
2007 Belluzza Dei Due Normanni Rosso Peter Vindig Diers
Belluzza er navnet på den flod, der løber over det gamle feudalgods Curcuraggis jorde. Det er her Giuseppe Paternò-Castello og Peter Vinding-Diers laver deres ”Due Normanni” vine.
.
Vinmarkerne er beplantet med 7.500 vinstokke pr. hektar og er beliggende på Sicilien.
.
Denne vin er hovedsageligt produceret af Nero d’Avola (45%), Petit Verdot (30%) og Merlot (25%) druer og har været lagret på egetræsfade.
.
Det er en elegant og velafbalanceret rødvin, der på fornemste vis afspejler, at den kommer fra et område, hvor der er forår otte måneder om året.
.
Belluzza dei due Normanni er en siciliansk I.g.t. vin, som er særdeles velegnet til stort set alt fra Middelhavets køkken.
.
![]() |
1 af
| Variant | Varenr | Pris | Tilbud | Billede | ||
| 75 cl - Begrænset antal - Få flasker tilbage - Forbehold for udsolgte vine | 211103-07 | DKK 240,00 | Vis | Læg i kurv | ||
| Alle priser er anført inkl. moms | ||||||






