2004 Sagrantino di Montefalco Perticaia Guido Guardigli

2004 Sagrantino di Montefalco Perticaia Guido Guardigli2004 Sagrantino di Montefalco Perticaia Guido Guardigli

91 pts i Wine Spectator; ”Aromas of ripe blackberry, with mild spice and mineral, follow through to a full-bodied, multilayered palate. Chewy and round, with round tannins and a long finish. Needs time to mellow. Best after 2009."
90 pts Robert Parker; ”The wine reveals perfumed fruit and lovely density and richness. The tannins are firm, yet well balanced.”

Sagrantino er en af Italiens mest kraftfulde vine.

Perticaia – Plovens vingård
Perticaia kan oversættes til “plov”. Navnet symboliserer den forvandling, som Guido Guardigli har ladet vingården Perticaia gennemgå, siden han overtog ejendommen i 2000. Overtagelsen markerede også en ny æra for Guido Guardigli selv, da han indtil da kun havde arbejdet for andre vingårde i Umbrien og Toscana. Da han opdagede vingården og dens tilhørende marker, var han ikke i tvivl – her kunne han kunne lave sit livs bedste vine, og det er dét, han er i fuld gang med! Ambitionerne er tårnhøje. Siden overtagelsen har Guido Guardigli foretaget en komplet omplantning af slottets superbt beliggende marker, så de nu er i stand til at yde deres ypperste. Kældrene er moderniseret til den helt store guldmedalje, og specialiseret til at arbejde med netop de druesorter, der vokser på markerne. Sidst med ikke mindst har han ansat superønologen Emiliano Falsini.
 
Den hellige drue fra Montefalco
Sagrantino er en af Italiens bedste druesorter. Navnet er udledt af "Sagra", som betyder hellig. Det skyldes at man i middelalderen serverede Sagrantino-vin ved bryllupper og andre vigtige ceremonier. Vinen blev regnet for at være så uundværlig, at der allerede i 1400-tallet blev vedtaget love, som fredede Sagrantino-vinstokkene i byen Montefalco. Sagrantino leverer sine allerbedste resultater i ved byen Montefalco i Umbrien. Her kan druesorten frembringe ekstremt kraftfulde vine med en tannin og stofrigdom, der sikrer vinen et lagringspotentiale på flere årtier. Vinguruen Robert Parker rangerer Perticaia som en af topproducenterne i Montefalco.
 
Montefalco Sagrantino
Perticaias Montefalco Sagrantino laves på 100% Sagrantino. Vinmarkerne er sydvest-vendte og ligger i 350 meters højde. Markerne har optimal soleksponering om dagen og køles ned om natten. Resulatet er druer med masser af frugt, stof og garvesyre. Vinen fadlagres på nye franske barriques i 12 måneder, hvilket tilfører dybde og fylde. Vinen fremstår nærmest blæksort i glasset. Duften åbenbarer en eksplosion af sveskeblomme, kirsebær, solbær, mineraler, læder og cedertræ. Smagen er fænomenalt kraftfuld med tonsvis af frugt og en markant garvesyre, der sikrer vinen et kolossalt lagringspotentiale. Vinen bør nydes af rummelige glas, gerne som ledsager til festmåltider med dyrevildt, okse-, lammekød. Dekantér gerne før servering.

1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 214021-04 DKK 268,00   Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk