2007 Barolo Cordone Piemonte

2007 Barolo Cordone Piemonte

★★★★★ i Vinavisen.dk; "En ret blid Barolo-rødvin, men samtidig meget lækker. Til prisen faktisk en supervin."

★★★★★ og vurderet til 170 kr i Finansbureauet.dk; "Et sjældent eksempel på en Barolo med value for money. Rund og imødekommende med en imponerende lang intensiv eftersmag. Vurdering 170 kr., og dermed meget tæt på 6 stjerner."

Ros på Druerne.dk; "Cordone Barolo 2007 er imponerende god. Fejlfri vin med fremragende egenskaber. Smagen er rund og fløjsblød. Og den hælder til den kraftigere side. Den toner ud i en flot eftersmag som holdes længe. En af de vine man virkelig nyder. Cordone Barolo lever flot op til de gode anmeldelser og priser den har modtaget."
 
Barolo Cordone er sammensat af druer fra to af de mest berømte kommuner i Barolo; La Morra og Castiglione Falletto. La Morra bidrager med generøsitet og parfumerede aromaer, mens Castiglione Falletto giver styrke, struktur og blomstrede aromaer. Resultatet er en Barolo, som både har evnen til at charmere som ung, men som også besidder et betydeligt lagringspotentiale.

En ny aktør i Barolo
Terre da Vino er en producent-sammenslutning, som blev dannet så sent som i 1980. Dermed er huset en af de nyeste producenter i Barolo. Takket være deres topmoderne udstyrede vingård, som ligger i hjertet af Barolo, kan Terre da Vino fremstille vine med usædvanlig megen frugt og rigdom, og vinene har ofte scoret topkarakterer i bl.a. Wine Spectator.
Råkold oktobertåge
Barolo må ene og alene fremstilles på Nebbiolo-druen. Nebbiolo modner meget sent, og dens navn er udledt af ”tåge” (nebbia), hvilket henviser til de råkolde oktobertåger, der gør markarbejderne forkølede under høsten. Det er netop denne egenskab, som gør ligger til grund for Baroloens storhed; jo længere druen kan hænge på vinstokken, desto flere nuancer kan den opfange, og desto mere kompleks bliver vinen.

Generøsitet fra La Morra og styrke fra Castiglione Falletto
Barolo Cordone er sammensat af druer fra to af de mest berømte kommuner i Barolo; La Morra og Castiglione Falletto. La Morra bidrager med generøsitet og parfumerede aromaer, mens Castiglione Falletto giver styrke, struktur og blomstrede aromaer. Resultatet er en Barolo, som både har evnen til at charmere som ung, men som også besidder et betydeligt lagringspotentiale.

Barolo Cordone
I glasset fremstår Barolo Cordone flot mørk med Baroloens karakteristiske teglstensfarvede kant. Duften byder på intense nuancer af solbær, viol og rose. Smagen er rig på moden frugt og understøttes af en kraftfuld struktur. I eftersmagen fornemmes en mineralitet, som vil øges i takt med at vinen modnes. En meget meget helstøbt Barolo.

Dyrevildt, kraftigt fjerkræ, det bedste oksekød
Nyd vinen af rummelige glas op til ti år fra høståret, gerne som ledsager til retter med dyrevildt, kraftigt fjerkræ såsom andesteg eller til det allerbedste oksekød.

1 af
Variant Varenr Pris Tilbud Billede    
75 cl 200092-07 DKK 185,00 DKK 135,00 Vis   Læg i kurv
Alle priser er anført inkl. moms
Kunder der købte dette produkt - købte også...
2004 Miros de Ribera Reserva Bodegas Peñafiel Ribera del Duero
2004 Miros de..
1996 Kopke Vintage Port
1996 Kopke Vin..
2006 Claraval Bodegas y Vinedos del Jalon Garnacha Calatayud
2006 Claraval..
2008 An/2 Bodegas An Negra
2008 An/2 Bode..
Vinkarton 1 flaske Åben Bølge Sort
Vinkarton 1 fl..
Parkwine - Rudolfgårdsvej 3, 8260 Viby J - Telefon: +45 7020 0348 - E-mail: parkwine@mail.dk