2007 Gunderloch Nierstein Pettenthal Riesling Trocken
Pressen:
Vinavisen uge 3 - 2009 - 5 ud af 5 stjerner Gunderloch Weingut, Niersteiner Pettenthal, Riesling, Rheinhessen, Tyskland 2007 En fornem og meget lækker hvidvin med ret kraftig, blød frugt og mineralske toner. Flasken har naturligvis skruelåg; det fortjener så flot og dyr en vin.
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
Fritz Hasselbach er den første vinmager i verden, som har scoret 100 point i Wine Spectator tre gange.
----------------------------------------------------------
Gunderloch, Rheinhessen Tør tysk Riesling på niveau med Bourgogne Grand Cru. Ingen genveje til kvalitet Weingut Gunderloch er en af Tysklands bedste og mest berømmede vingårde.
Gunderloch, Rheinhessen Tør tysk Riesling på niveau med Bourgogne Grand Cru. Ingen genveje til kvalitet Weingut Gunderloch er en af Tysklands bedste og mest berømmede vingårde.
Vinmageren Fritz Hasselbach er berygtet for sin kompromisløse holdning til, hvordan en vin skal laves. I hans verden findes der ingen genveje til kvalitet – kun arbejde, arbejde og atter arbejde. Blandt andet gennemgår de høstede druer en rabiat selektering, og vinenes oechslegrader (dvs graden af druernes modenhed) ligger lysår over det påkrævede.
To af Rheinhessens stejleste marker.
Gunderloch arbejder især med to marker; Pettenthal-marken ved byen Nierstein og Rothenberg-marken ved Nackenheim. Begge ligger i det nordligste Rheinhessen med direkte udsyn over Rhinen, som reflekterer solens stråler op på markerne, så druerne kan opnå en perfekt modenhed. De to marker er blandt Rheinhessens allerstejleste, hvilket sikrer en optimal eksponering til solen.
Humleblomsternes mark.
Jordbunden i Pettenthal-marken består af rød, jernholdig skifer og islæt af ler. Skiferen suger solens varme til sig og sikrer at druerne modner optimalt, mens leren fastholder vinens kølige kerne af friskhed. Vine fra Pettenthal-marken er stoflige og har en solid kerne af frisk syre. Desuden har de ofte en tydelig aroma af humleblomster.
En tør Auslese.
Fritz Hasselbach stiller meget høje krav til druernes modenhed, den såkaldte oechslegrad. Vinen er således lavet på druer med en Oechsle på mindst 95°, hvormed den mageligt kvalificerer sig til at blive udbudt som Auslese - hvilket de fleste andre producenter ville betragte som rablende vanvid. Mostens sukker er gæret helt ud, så vinen er tør. Nierstein Pettenthal Trocken I glasset byder vinen på en forførende bouquet af fersken, citrus, mineraler og jo, den er god nok, humleblomst. Smagen er på en gang fyldig men også let som en fjer, takket være vinens ultrafine friskhed. Eftersmagen er kolossalt lang. Nyd vinen op til ti år fra høståret, gerne som ledsager til retter med skaldyr, sushi eller som aperitíf.
![]() |
1 af
| Variant | Varenr | Pris | Tilbud | Billede | ||
| 75 cl - Restsalg - Få flasker - Forbehold for udsolgte vine | 700405-07 | DKK 150,00 | Vis | Læg i kurv | ||
| Alle priser er anført inkl. moms | ||||||





